V Praze se chystají dva zajímavé projekty, pod kterými jsou podepsány ikony současné světové architektury. Designér Thomas Heatherwick a jeho studio navrhli novou podobu projektu Savarin u pražského Václavského náměstí, do plánování veřejného prostoru nové čtvrti Hagibor se zase zapojil světoznámý krajinářský architekt Michel Desvigne. Hlavní město tak po dlouhé době získá novou unikátní architekturu. Oba projekty vznikají pod taktovkou developerské skupiny Crestyl.
Savarin nabídne tržnici, pasáže i střešní terasy
Projekt Savarin je umístěn přímo v sousedství pražského Václavského náměstí, které s odkazem na tradici václavských pasáží propojí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Skládá se ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití. Ctí tak tradiční pražské urbanistické uspořádání, kde na sebe navazují různě velké ulice, náměstí, dvory nebo parky, které pohromadě tvoří harmonický celek.
Budova orientovaná do Jindřišské ulice nabídne svůj vlastní zelený vnitroblok a několik restaurací. V druhé části s vchodem z Panské bude tržnice Time Out Market s přibližně patnácti různými gastro službami. V bloku tří budov směřujících na Václavské náměstí bude umístěna pasáž s obchody a službami. Všechny tyto tři části povedou návštěvníky do samotného srdce projektu – nového veřejného prostoru s parkem a pečlivě zrekonstruovanou budovou historické jízdárny, o které doposud veřejnost vůbec nevěděla, a paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Právě tento barokní skvost tak po velmi dlouhé době opět získá svou původní koncepci, kdy na palác s nádvořími naváže park a jízdárna.
„Chceme, aby projekt Savarin zapadl do celkové vize Prahy. I proto počítáme s renovací všech zchátralých chráněných historických budov a vnesením života do vnitrobloku. Hledíme ale i do budoucna – díky zapojení studia Heatherwick získá pražský Savarin možnost zařadit se mezi další světové ikony architektury,“ vysvětluje Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl, která je developerem projektu. Samozřejmostí je tak zachování a kompletní rekonstrukce celých historických budov orientovaných do ulice, nejen samotných fasád.
Celý vnitroblok se navíc otevře veřejnosti. Vedle Františkánské zahrady tak vznikne u Václavského náměstí další prostor vhodný pro relaxaci a volný čas s nově vysázenou zelení, lavičkami, fontánami a pítky. Veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou výhledy na panorama Prahy. Nové volně přístupné pasáže umožní snadný a volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole. Budou napojené na stávající průchody a propojí ulice kolem celého bloku. Pasáže budou bez dveří, vše bude přístupné bezbariérově a vznikne i nový přímý bezbariérový vstup do metra Můstek.
Díky zapojení studia Heatherwick získá Praha novou unikátní architekturu světového formátu. „Jsem nadšený, že mám příležitost pracovat v tak obdivuhodném městě a věřím, že designové nápady našeho studia vytvoří jedinečné místo a stanou se inspirujícím doplňkem historického centra Prahy,“ říká Thomas Heatherwick. Jeho studio patří k nejúspěšnějším světovým architektonickým a designérským ateliérům současnosti. Stojí za unikátními projekty po celém světě, například za novými centrálami giganta Google v Londýně a v Kalifornii (ve spolupráci s BIG), organicky pojatým studijním centrem v Singapuru, novým futuristickým parkem Pier 55 a unikátním veřejným prostorem Vessel v New Yorku nebo ikonickým britským pavilonem na výstavě Expo 2010. Studio ale proslavil i návrh ohniště pro olympiádu v Londýně v roce 2012 nebo nový design londýnských doubledeckerů.
K nejnovějším projektům patří třeba inovativní přestavba tokijské čtvrti Toranomon-Azabudai nebo rekonstrukce 130 let starého londýnského výstaviště Olympia. Právě za revitalizaci opuštěných prostor je studio Heatherwick často oceňováno – přeměna starého sila v Kapském Městě na muzeum současného afrického umění Zeitz MOCAA byla loni v této kategorii oceněna jako světová stavba roku a mezi letošními finalisty je londýnský projekt Coal Drops Yard, díky kterému se nevyužívané uhelné sklady proměnily na veřejný multifunkční prostor. Tato přestavba již byla před pár měsíci oceněna prestižní britskou RIBA National Award. Projekt Savarin v Praze tak má možnost zařadit se mezi další světové ikony architektury vznikající pod taktovkou studia Heatherwick.
Nová čtvrť Hagibor klade důraz na urbanismus
Dalším projektem skupina Crestyl se zajímavým zapojením renomovaných mezinárodních architektů je Hagibor v sousedství stanice metra Želivského. Nyní zanedbané území nahradí nová živá čtvrť. V unikátním místě, které symbolicky ukončí Vinohradskou třídu, postupně vyroste celkem pět rezidenčních domů společně se stejným počtem administrativních budov. Vše propojí centrální pěší bulvár s obchody a restauracemi, který povede od východu z metra, a náměstí s multifunkčním kulturním centrem. Zde bude sál pro několik set diváků a sídlo orchestru PKF – Prague Philharmonia a managementu této umělecké instituce. Součástí nové čtvrti Hagibor bude i obrovský dvouhektarový park.
Pro projekt Hagibor se spojila dvě mezinárodní architektonická studia – Bogle Architects a Ian Bryan Architects (IBA), která společně vytvořila vzdušný a světlý prostor, který dá vyniknout každému domu a bude nabízet vyváženou kombinaci designu a funkčnosti. Crestyl navíc zapojil i světoznámého krajinářského architekta Michela Desvigne – ten se zabývá rozsáhlým veřejným prostorem, který tvoří čtvrtinu celého území. Vše je vyřešeno chytře, s respektem k okolí a důrazem na soukromí budoucích obyvatel. Zástavba celého nyní zanedbaného území byla pečlivě konzultována a schválena ze strany Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
Autorem celkového urbanistického řešení lokality a zároveň komerční části projektu, která zahrnuje pět objektů s celkem 80 tisíci m2 kanceláří, je oceňované studio Bogle Architects vedené Ianem Boglem. Ten se podílel například na ikonickém londýnském mrakodrapu Swiss Re Tower přezdívaném „Okurka“. IBA má na starosti rezidenční část, v rámci které vznikne přibližně 650 bytů v pěti domech. Jedná se o dlouhodobě etablovanou architektonickou a designovou kancelář založenou britským architektem Ianem Bryanem. Stojí například za rezidencemi v pražské čtvrti DOCK nebo pražským hotelem Kempinsky.
Prioritou nové čtvrti Hagibor je pak veřejný prostor – jeho koncepci řídí nejvýznamnější krajinářský architekt současnosti Michel Desvigne, který propojí kancelářské a rezidenční budovy s parkem a všemi venkovními prostranstvími do jednoho harmonického celku. Desvigne je autorem urbanistických řešení, veřejných prostor a parků po celém světě, například v Paříži, Tokiu nebo Detroitu. „Na veřejný prostor zde společně s architekty klademe obrovský důraz – na jeho funkčnost, na dostatek městské zeleně a celkové propojení venkovních prostranství s potřebami budoucích obyvatel a nájemců kanceláří,“ uzavírá Omar Koleilat.