Soutěž na nové sídlo České spořitelny byla v Česku první otevřenou vícefázovou soutěží o návrh, kterou vyhlásil soukromý investor. Soutěž byla otevřena všem evropským architektům-matadorům, kteří splňovali kvalifikační kritéria spočívající v realizované stavbě s převážně kancelářským programem nad 30 000 m2, a pro začínající architekty, kteří tuto podmínku nesplňovali, byla umožněna přihláška i s realizací jakékoliv typologie s plochou 5 000 m2. Soutěž byla vyhlášena v září 2017 a v červnu 2018 byla ukončena udělením tří cen.
Nové sídlo České spořitelny lokalizované v nové rozvíjející se čtvrti „Smíchov City“ má vytvořit svěží, otevřený a inovativní pracovní prostor vybízející ke spolupráci zaměstnanců, který by je současně propojil se zákazníky i veřejností obecně. Nové sídlo má viditelně reprezentovat silnou značku České spořitelny a rozšířit bohatý program čtvrti, který zahrnuje veřejné budovy, základní školu a bytovou výstavbu pro 3 300 obyvatel. Samotná banka do lokality přivede 3 500 zaměstnanců na celkové nadzemní podlažní ploše 75 000 m2. Součástí programu jsou společné prostory, kantýna, restaurace a obchody a k propojení banky s lokální komunitou slouží doplňkové funkce, např. školka, fitness centrum, tělocvična a zdravotní centrum. V programu figurovala také velká aula a konferenční místnosti, skladovací prostory a také úschovna kol pro zaměstnance.
Z celkem 167 přihlášek porota vybrala patnáct ateliérů, z toho deset architektů-matadorů a pět začínajících profesionálů.
Matadoři:
ATELIER KRÁTKÝ / CUBOID ARCHITEKTI (CZ)
Baumschlager Eberle Architekten / Pavel Hnilička architekti (AT/CZ)
Caruso St John Architects (UK)
Henke Schreieck Architekten (AT)
jessenvollenweider architektur (CH)
Kleihues + Kleihues (DE)
Mecanoo / Buro Happold (NL)
Neutelings Riedijk Architects (NL)
SCHINDLER SEKO ARCHITEKTI (CZ)
Verstas Architects (FI)
Začínající profesionálové:
Christ & Gantenbein Architekten (CH)
Ivan Kroupa architekti (CZ)
Kuba & Pilař architekti (CZ)
Petr Hájek architekti (CZ)
Tham & Videgård Arkitekter (SE)
Do druhého kola postoupili:
ATELIER KRÁTKÝ / CUBOID ARCHITEKTI (CZ)
Baumschlager Eberle Architekten / Pavel Hnilička architekti (AT/CZ)
Henke Schreieck Architekten (AT)
Kleihues + Kleihues (DE)Kuba & Pilař architekti (CZ)
Tham & Videgård Arkitekter (SE)
S vítězem soutěže, Baumschlager Eberle Architekten / Pavel Hnilička architekti, zadavatel podepsal smlouvu na projekční práce. V současnosti je soutěžní návrh dopracováván coby studie ve spolupráci s klientem a dalšími aktéry do nové podoby. Zde uveřejněné návrhy odpovídají výsledkům soutěže z roku 2018. Pozdější úpravy projektu budou prezentovány následovně.
Zadavatel: Česká spořitelna, a. s.
Organizátor: CCEA MOBA
Řádní členové poroty závislí:
Tomáš Salomon – předseda představenstva České spořitelny
Petr Brávek – Erste Group Bank, člen představenstva
Andrea Besenhofer – Erste Group Bank, ředitelka oddělní nemovitosti
Leoš Anderle – Sekyra Group
Řádní členové poroty nezávislí:
Ivan Reimann – Müller Reimann Architekten
Miroslav Šik – ETH Zürich
Petr Hlaváček – Architekti Headhand
Petr Kolář – ADR
Zdeněk Fránek – Fránek Architects
Náhradní členové poroty závislí:
Tomáš Velemínský – Erste Group Immorent
Marek Zděradička – IPR Prague, dopravní expert
Igor Klajmon – Sekyra Group
Náhradní členové poroty nezávislí:
Lada Kolaříková – RKAW
Pavla Melková – MCA
První místo: Baumschlager Eberle Architekten / Pavel Hnilička architekti (Rakousko/Česko)
Novou městskou čtvrť skládáme z osmi městských bloků, které formují vysoce kvalitní veřejné prostory. Nové domy utvářejí prostor ve dvou klíčových aspektech. Nejprve vytvářejí jednu vnitřní ulici, která prodlužuje pěší trasu Smíchov sever a umožňuje měkký výstup na nový most přes železniční trať. A za druhé, vytvářejí jasný a jemný okraj bulváru Radlická – Dobříšká.
Vnitřní ulice je obohacena o dva hlavní městské prvky – vstupní náměstí a centrální park. Pro městské uspořádání navrhujeme nižší městské bloky s lokálními věžemi a zelenými nádvořími, které dobře zapadají do charakteru smíchovské čtvrti a vytvářejí rovnocenná pracovní místa pro zaměstnance. Boční otevření tradičního městského bloku v mírných úhlech podobných diamantům nabízí skvělé výhledy pro přibližně 80 % pracovních míst. Podobné, přesto vždy jemně odlišné objemy nových budov s individuálními fasádami tvoří nový kampus jako skutečný městský prostor.
Sídlo České spořitelny jsme umístili na nejvýznamnější místo u výjimečného uzlu veřejné dopravy, který je přístupný venku novým mostem nebo uvnitř eskalátory pod železničními tratěmi. Cestujícím přicházejícím do Prahy z jihu a ze západu budou z dálky viditelné nové budovy. Česká spořitelna vytvoří v této části města významný orientační bod.
Naším cílem je oživit veřejný prostor co největším počtem aktivit a navrhnout ulice a náměstí v lidském měřítku. Vedle vnitřní ulice je zajímavý a živý parter, který vrcholí „foodcourtem“ u nádraží. Umístěním tolika obchodů s potravinami a restaurací velmi blízko k uzlu veřejné dopravy vytváříme perfektní podmínky pro vznik nové a velmi atraktivní destinace v Praze.
Nové sídlo se skládá ze čtyř budov propojených společnou halou, které využívají výhody svahu. Každá budova může mít vlastní přístup z veřejného prostoru a pracovat samostatně. Vnitřní zelená nádvoří jsou z jedné strany otevřená, dostatečně široká, a tudíž zabezpečená výhledy a dobrými světelnými podmínkami pro každý pracovní prostor. Spíše masivní stěny s normálními okny nabízejí příjemné vnitřní klima, udržitelný přístup a městskou kvalitu. Areál ukazuje otevřenost, odpovědnost a solidnost.
Druhé místo: Tham & Videgård Arkitekter (Švédsko)
V této práci jsme se snažili nastínit precizní městskou strukturu, která díky svému robustnímu čtvercovému řádu nabízí maximální potenciál pro každou jednotlivou budovu přizpůsobenou jejímu konkrétnímu místu a funkci na Smíchově jih a v Praze. Navrhované nové budovy jsou inspirovány stavební typologií Prahy, a to jak v měřítku, výšce budovy, tak v jemných detailech fasád, často vykreslených bíle. Při zachování základních městských principů věříme, že toto je správný způsob, jak zajistit, aby si návrh zachoval obecné vlastnosti a flexibilitu, které mohou vyhovět všem činnostem potřebným pro atraktivní a úplný městský život. Prostředí pro práci a volný čas, společenská setkání a rekreaci, jakož i pro vytvoření pevného základu pro budoucí a neustálé přizpůsobování se novým potřebám.
Náš tým se podíval na nové sídlo spořitelny se stejným přístupem: s prioritou vytvořit celkový design s přesnou a silnou vnitřní logikou. Přesto koncept dostatečně otevřený, aby držel největší možný potenciál a dobrou základnu pro budoucí rozvoj. V souladu s pozitivní přímostí městské struktury je interiér nového sídla České spořitelny uspořádán kolem řady otevřených společenských a veřejných prostorů, které zaměstnancům i návštěvníkům nabídnou hodnotné pracovní a socializační prostředí.
Třetí místo: Kleihues + Kleihues (Německo)
Pokud by tento návrh pro Smíchov jih existoval již v roce 1917 a pokud by se Kafka rozhodl navštívit kampus v rámci svých procházek po Praze, aby si jej zaznamenal do svých poznámek, udělali bychom všechno správně. Tato moderní interpretace historických blokových struktur Prahy – s odkazem na její městský rozsah, její průchody, uličky a náměstí a také na její barevnost – přirozeně navazuje na strukturu zlatého města. Budovy s robustními půdorysy, které umožňují každý trend a také ho dokážou překonat, jsou zárukou dlouhověkosti města.
Hlavní sídlo banky by mělo být rozeznatelné jako souvislá stavební struktura v centru Smíchova jihu a mělo by být samozřejmě začleněno do harmonické městské kompozice uprostřed obyvatelné a funkční části Prahy. Návrh inteligentní a přívětivé architektury nejen odráží touhu banky vybudovat reprezentační identitu, ale také vybudovat silnou a viditelnou strukturu, která se v průběhu desetiletí udrží jako architektonické srdce kampusu a zároveň zaměstnancům nabídne udržitelný, otevřený a inovativní pracovní prostor pro spolupráci.
Foto: Archiv
Jenom doufám, že se toho dožijeme. Nejhorší by bylo, kdyby Smíchov zůstal zamrzlý v půlce a na Knížecí zůstaly autobusy navždy. V Praze se přestaví další brownfieldy https://www.novebyty.cz/clanek-brownfield-kontra-greenfield-vyresi-vystavba-uvnitr-mesta-dostupnost-bydleni-v-praze-i-cast-1440 , ale Smíchov by se mohl povést jako první