Každá místnost v obytném prostoru, je předurčena k jinému využití a to je třeba zohlednit při výběru vhodného osvětlení. Důležitý je výběr centrálního osvětlení, buď klasicky formou závěsného nebo přisazeného lustru nebo stále oblíbenějším systémem lišt, osazených různými designovými svítidly, které můžete zároveň posouvat, naklánět a směřovat světelný kužel podle potřeby.
Obývací místnost
Klíčovou součástí každého obývacího pokoje je lustr nebo stropní svítidlo. Pokud máte menší pokoj a nízké stropy, doporučujeme přisazený lustr nebo přisazené stropní svítidlo. Poskytnou dostatek rozptýleného světla a místnost opticky zvětší. Některá stropní svítidla jsou na dálkové ovládání a lze tak nastavovat intenzitu, případně i barvu vyzařovaného světla.
V případě velkého prostoru obývacího pokoje s vyšším stropem jsou vhodnější závěsná svítidla. Budou se skvěle vyjímat ve středu místnosti nebo nad konferenčním stolkem.
Kuchyně
Kuchyň by měla být osvětlená svítidly s širokým úhlem rozptylu. Takové světlo minimalizuje stíny na pracovní ploše, lépe uvidíte detaily a drobnosti. Pracovní deska kuchyňské linky by měla být nasvícená minimální intenzitou alespoň 300 luxů pro přípravu jídla. Úzký a směrový kužel světla můžete použít například pro nasvícení kuchyňského ostrůvku.
Jídelna
Jídelní místnost vyžaduje příjemné rozptýlené světlo s větším důrazem na stůl. Výběr osvětlení jídelního stolu si zaslouží maximální pozornost. Je dobré brát ohled na tvar a rozměr stolu. Při výběru byste se měli řídit jednoduchým pravidlem: svítidlo nad jídelním stolem, by mělo de facto kopírovat jeho tvar.
Doplňkové funkce, jako nastavení délky závěsu, stmívatelnost a regulace teploty světla vám pomohou využít osvětlení pro každou konkrétní příležitost a situaci.
Pokud se rozhodnete pro některé z jednotlivých svítidel instalovaných do skupiny, zvolíte jejich rozmístění a vzdálenost uprostřed nebo nad celou plochou stolu, určitě nebudete litovat. Design a funkčnost se spojí do celku a vy si budete užívat příjemné chvíle u svého stolu po dobrém jídle.
Ložnice
Ložnice nepotřebuje příliš silné osvětlení. Vhodnější je spíše teplé světlo, které vás připraví na spánek. Můžete použít jednoduché stropní svítidlo, které vás před spaním nebude rušit. Rovněž by jste měli mít k dispozici přídavné svitidlo na čtení ve formě stolních lamp, které lze umístit na noční stolek nebo přímo nad čelo postele. Pro vytvoření intimity je skvělým pomocníkem možnost použití stmívatelných svítidel.
Koupelna
Koupelna vyžaduje více světla, než ostatní místnosti bytu. Je to prostor, ve kterém jsou potřeby svícení rozmanité a slouží nám mnohdy pro různé účely i během dne. Měla by zde tedy být svítidla, která poskytují dostatek komfortu při toaletních procedurách, zajišťují kvalitní celkové nasvícení prostoru a umožňují večerní relaxaci. Je zřejmé, že jedno světlo tyto všechny požadavky nezabezpečí. Ideálním řešením je kombinace zapuštěných nebo přisazených stropních svítidel s jedním nebo více nástěnnými světly umístěnými u zrcadla. Světlo v koupelně by mělo být spíše studené bílé. Koupelna je prostor se zvýšenou vlhkostí, svítidlo by tedy mělo mít požadované IP. O této problematice si přečtěte více zde.
Chodby a schodiště
Vstup do vašeho domova můžete udělat mnohem příjemnějším a bezpečnějším s účinnou světelnou strategií. V chodbě je ideální svítit dvěma okruhy osvětlení. Hlavní centrální světlo a boční svítidla s pohybovým senzorem. Vyhnete se tak hledání vypínače při večerním příchodu domů. Na schodiště je vhodné umístit orientační svítidla, střídavě každý druhý schod, což zajistí bezproblémový pohyb po tmě.
Foto: Archiv