Young Architect Award 2018

Young Architect Award 2018

Titul CEMEX Young Architect Award 2018

Nejlepší práce jubilejního 10. ročníku soutěže studentů a architektů do 33 let byly oceněny 11. září 2018 v Centru architektury a městského plánování CAMP. Z celkem 49 přihlášených studií na téma Architektonické dílo, které iniciuje společenský život a rozvoj místa, poslala porota do finále 12 prací. Vrcholem vyhlašování bylo udělení Titulu CEMEX Young Architect Award a prostor dostala také veřejnost v hlasování veřejnosti na webových stránkách soutěže (vítězkou hlasování se stala Ing. arch. Kristýna Blažíčková z FA ČVUT v Praze s projektem Dům na konci cesty.)

„Soutěž představila zejména dva velmi zajímavé projekty,“ říká předsedkyně poroty Marcela Steinbachová. „Vítězný návrh kultivuje zdevastované město a snaží se iniciovat proces pozitivních změn a integraci různorodých obyvatel obce. Druhý projekt iniciuje odvážným řešením samotné centrum města Prahy, a to návrhem studentského domu nad Václavským náměstím, přináší sem zpět život a vyčerpanému městu skrze proměnu parkovacího domu přináší čerstvý nádech i zamyšlení nad současnou architekturou a možností využívat stávající domy vzhledem k diskutovaným bouráním v samotném centru, jako je např. již zbouraný dům na Václavském náměstí či předpokládaná demolice obdivovaného Transgasu. Přináší tak možnost, jak pracovat se stávajícím soudobým řešením.“ Odborná porota pracovala pod vedením předsedkyně poroty Marcely Steinbachové, KRUH, ve složení: Jan Šépka, ŠÉPKA ARCHITEKTI, Jitka Ressová, Ellement architect, Jan Hájek, Atelier M1 architekti a Josef Pechar, Nadace „Nadání J., M. a Z. Hlávkových“.

young architect award 2018 1

Odměna pro vítěze

Vítěz titulu Dušan Štefanič bude mít možnost navrhnout vlastní objekt pro obec Prachovice, který společnost CEMEX zrealizuje. Objekt – lavička, lampa, socha nebo cokoli jiného – by měl být vyroben z betonu či betonových směsí a stát se užitečným a estetickým doplněním veřejného prostranství obce.

O soutěži

Soutěž mladých talentů Young Architect Award dává šanci studentům a začínajícím architektům do 33 let ukázat své nadání. Účelem je zapojit autory do tvorby kvalitního prostředí pro život, přiblížit architekturu široké veřejnosti a v neposlední řadě podpořit veřejnou diskuzi o architektuře. Odborná porota hodnotila práce dle výběru tématu, kvality architektonického/urbanistického řešení, přínosu pro společenský život a rozvoj místa a originality práce.

Titul CEMEX Young Architect Award 2018
SEČOVCE (PLATFORMY)
MgA. Dušan Štefanič
Škola: UMPRUM

Popis projektu: Sečovce, město kdysi bohaté na kulturu a obchod, hlavně lidsky zdevastované postupně druhou světovou válkou (čtvrtina obyvatelstva zmizela), komunismem (asanace centra, synagogy, zámků, parků), dokončena divokým postbolševismem (nekoncepčnost). Navíc mentálně i fyzicky rozdělená společnost v Sečovcích na minoritu v osadě a majoritu ve městě s sebou přináší tření, strach z nepoznaného. Projekt představuje autorův „snový návrat“ po více než dekádě strávené mimo město. Návrh představuje ideální stav, vizi autora. Předmětem práce je tak komplexní pohled na město, jeho urbanismus a následná akupunktura, navrácení zašlého šarmu pomocí prostorového spojování lidí bez rozdílu – platformami (ve městě a jeho okolí).
Hodnocení poroty: Projekt iniciuje vize pozitivních změn ve zdevastovaném městě, a to jak návrhem veřejných prostranství, tak i návrhem komunitního centra se startovacími byty. Ideový projekt proměnit své rodné město skrze architekturu přináší obci vizi pro dlouhodobé změny, které umožní propojit různorodost obyvatel a integrovat je do společného života. Doporučujeme projekt představit městu a pokusit se, díky těmto vizím, postupnými kroky se dopracovat k aktivizaci veřejného života.

Titul CEMEX Young Architect Award 2018

Cena architekta Josefa Hlávky
STUDENTSKÝ DŮM SLOVAN
Ing. arch. Martin Petřík
Škola: ČVUT v Praze, Fakulta architektury

Hodnocení poroty: Odvážně a neotřele zvolené místo, náplň i architektonická forma. Dům jako iniciátor reálných změn v turisticky i dopravně zdevastované centrální části města. Zahušťování a oživování centra Prahy díky zrekonstruování parkovacího domu a náplň studentského domu je příkladná a inspirující, a to včetně kultivace přilehlých ploch. Projekt navazuje na odvážné přemostění burzy Karlem Pragrem a aktivuje současnými prostředky danou část města, a tak naplňuje zadání soutěže. Věž kolejí vzbuzuje v tomto místě otázky a měla by předpokládat hlubší zamyšlení nad možností výškových budov v samém centru metropole. Současná nenoblesní architektura by městu pomohla se vzpamatovat z letargie a dodala by mu potřebnou energii. Práce s objektem stávajících garáží (využívání stávajících staveb více než jejich bourání) je smysluplná a příkladná, otevřenost domu k okolí působí jako iniciátor veřejného života. Navržená rampa se stává veřejným prostorem, který oživuje zdevastované místo.

Cena architekta Josefa Hlávky

Cena rektora ČVUT za školní práci
FRANTIŠKOVY LÁZNĚ – LÁZEŇSKÉ NÁMĚSTÍ
Jiří Neuvirt
Škola: ČVUT v Praze, Fakulta architektury

Hodnocení poroty: Jemná a citlivá práce s kontextem lázeňské architektury. Samozřejmé doplnění objemů staveb, kolonád i stromořadí současným řešením, které přirozeně dotváří vybranou část města. Oživuje a kultivuje veřejné prostory a vybízí ke společenskému životu uprostřed stávajících i doplněných staveb, v kolonádách, mezi domy a mezi stromy, venku.

Cena rektora ČVUT za školní práci

Cena rektora TUL za školní práci
SOUTĚŽ V DOBROČOVICÍCH
MgA. Alžběta Brůhová

Hodnocení poroty: Příkladná práce ukazující novou roli architekta v současném světě jako aktivního hybatele změn ve městech a obcích, a to nejen jako tvůrce reálné architektury. Zorganizování soutěží na malé obci na základě předchozí studie oblasti vzbuzuje naději na budoucí přeměny veřejných prostor promyšlenými a dlouhodobými vizemi. Obdiv nad projektem vzbuzuje hledání nejvhodnějšího řešení nejen zrealizování vypsané soutěže a sestavení vhodné poroty, práce s veřejností a se zastupiteli, ale i obdiv k překonání pokušení zrealizovat vlastní návrh, včetně grafiky a principu kalendáře jakožto osnovy ukazující promyšlenost akce i zpřístupnění vize vedení města a veřejnosti.

Cena rektora TUL za školní práci

×

Log in