1. Okolí domu
Pokud na novostavbu volíte venkovní žaluzie, měli byste nad nimi přemýšlet už ve fázi projektu. Máte tak více možností montáže, takže žaluzie například elegantně schováte pod fasádu, kde vůbec nenarušují vzhled domu. Navíc včas sladíte barvu a typ žaluzií s domem a přizpůsobíte jejich výběr okolnímu prostředí.
„Okolní krajina je důležitá, když dům stojí na nějakém extrémním místě. Například na poli, kde fouká silný vítr. Pak musíme přemýšlet nad tím, abychom navrhli osazení žaluzie povětrnostním čidlem, které lamely v prudkém větru vytáhne,“ říká architekt Tomáš Lánský z Brossini Design.”
Podobně můžete využít i sluneční čidlo, pokud máte okna orientovaná na jih a chcete mít v místnostech příjemnou teplotu. Čidlo při ostrém slunci pošle pokyn ke stažení žaluzií, které pak sníží teplotu v místnosti i o několik stupňů.
2. Design žaluzií
Barva lamel
Při výběru barvy lamely se zaměřte na celkový vzhled budovy.
„Díváme se na barvu i materiál fasády, typ střechy, barvu střešních tašek nebo tvar domu. A hlavně na odstín okenních profilů. Ty tvoří s žaluzií jeden celek. Často to bývá tak, že barva žaluzií je stejná jako barva oken,“ radí Tomáš Lánský z Brossini Design.
Mezi nejoblíbenější varianty patří neutrální barvy, především stříbrná a šedá, na kterých není tolik vidět prach a jsou tedy méně náročné na údržbu.
Kromě tradičnějších barev můžete zkusit speciální povrchovou úpravu MecoElox®, která připomíná eloxový povrch.
TIP: Chcete-li mít doma v létě chladněji, volte světlejší odstíny lamel, které sluneční paprsky odráží a tím pádem se tolik nezahřívají. Naopak se vyhněte tmavým odstínům, které paprsky pohlcují a zahřívají se rychleji.
Tvar lamel
U venkovních žaluzií se nejčastěji setkáte s typem Z-90. Jsou odolné a plně domykatelné. Lamely do sebe při zatemnění přesně zapadají, vytváří tak téměř naprostou tmu a jsou proto nejčastější volbou do ložnic.
Vybírat můžete z dalších tvarů lamel, například S-90. Ty jsou oproti Zetkovým jemnější a hodí se spíše k přírodněji vypadajícím stavbám. Tyto dva typy lamel jsou zároveň nejodolnější, a proto se hodí i na místa s náročnějšími povětrnostními podmínkami.
Pokud bydlíte v přízemí, za oknem máte rušnou ulici a chcete si dopřát soukromí, volte lamely typu C. Díky možnosti naklápění na obě strany do interiéru nikdo neuvidí a zároveň propustí dostatek světla.
Méně časté typy jsou F a E lamely, které nejsou tak odolné a hodí se spíše do sendvičových prosklených fasád nebo interiéru.
3. Ovládání žaluzií
Venkovní žaluzie můžete ovládat několika způsoby. Základní a nejlevnější je klika s převodovkou. Ideální řešení do místností, kde není možné zapojit elektroinstalaci, nebo kde nemá elektronické ovládání příliš velký smysl – například v technických místnostech nebo v prádelnách. Odradit vás ale může zásah do rámu okna při instalaci kliky.
Zvolit můžete i motory, které se napojí na nástěnné ovládací panely. Nevýhodou je, že těmito panely si v interiéru obskládáte stěny.
„Čím víc žaluzií máte, tím víc tlačítek je potřeba. Ale nikdo si nechce zhyzdit interiér tím, že bude mít v každé místnosti na zdi ovladač,” radí Tomáš Lánský z Brossini Design.
Pokud nechcete zasahovat do interiéru, můžete zvolit dálkové ovládání, díky kterému žaluzie ovládáte třeba z pohodlí gauče. Anebo žaluzie napojíte na systém chytré domácnosti (Smart Home).
4. Smart Home
Se Smart Home propojíte ovládání žaluzií, garáže, bazénu, rolet nebo světel. Motory žaluzií jsou napojeny na řídící jednotku domácnosti, ke které se připojíte například s notebookem nebo smartphonem. Žaluzie pak ovládáte v podstatě odkudkoliv.
TIP: V systému Smart Home si můžete nastavit scénáře, podle kterých se pak žaluzie řídí. Takže i když nebudete doma, žaluzie se samy zatemní, zatáhnou nebo vytáhnou podle toho, jak je nastavíte.
Ovládat odkudkoliv můžete i topení, zabezpečení, ventilaci a další součásti domova. Nastavené scénáře můžete kdykoliv upravovat třeba podle toho, jak vstáváte, nebo kdy se vracíte z práce. Systém totiž sbírá data o provozu a vy jste tak schopni nastavit svůj Smart Home podle svých potřeb.