Industriální beton naplno proniká do moderních interiérů a výjimkou nejsou ani vypínače a zásuvky. O nelehké cestě k betonovým rámečkům domovní elektroinstalace jsme si povídali s Lenkou Vodicovou, vedoucí marketingu zlínského výrobce OBZOR.
Beton je znám svojí svéráznou porézní strukturou. Jaké přednosti betonový rámeček domovní elektroinstalace nabízí?
Na prvním místě bych určitě jmenovala přítomnost polymerových vláken ve výrobní směsi, která zaručují jeho celkovou pevnost. Stabilita betonu se odráží i v síle samotných rámečků. U řady DECENTE se jedná o tloušťku 7 mm, zatímco u kolekce RETRO jde o masivnějších 13,5 mm. Materiál je voděodolný a UV stabilní, čímž zaručuje prakticky neměnnost vzhledu rámečku. Pro beton charakteristické póry jsou na povrchu rámečku samozřejmě přiznány a činí z něho originální řešení dekorací s industriálním nádechem.
Připravit správnou betonovou směs vhodnou pro interiér jistě nebylo jednoduché. Jak se to podařilo u vás ve Zlíně?
Cesta to byla opravdu komplikovaná. Beton sám o sobě představuje velmi individuální materiál a zpracovat jej do stabilní formy pro tak malou plochu, jakou je rámeček domovního vypínače nebylo vůbec jednoduché. Dlouhý čas trvalo pouhé mísení exaktního poměru přísad pro samotnou betonovou směs odpovídající požadavkům. Musela se vytvořit taková, aby se proporce betonových rámečků po vymodelování a následném dostatečném vysušení ve vnitřních rozměrech nezměnily o více jak 0,3 mm. Z těchto důvodů muselo během více než dvou let vzniknout mnoho prototypů, než se docílilo finálního vzhledu a podoby tohoto progresivního materiálu.
Odkud pochází inspirace pro produkci rámečků z betonu?
Prvotní impuls vzešel od Ing. arch. Tomáše Velinského, který má ve svém portfoliu spoustu betonových doplňků. Iniciativu poté uchopil OBZOR do vlastních rukou, ve kterých ji rozvinul do dnešní podoby betonových rámečků v hranatých liniích řady DECENTE a kulatých proporcích kolekce RETRO. Výrobou těchto rámečků k elektroinstalaci OBZOR zareagoval na požadavky mnohých architektů i designérů po materiálově atraktivnějších a individuálnějších doplňcích pro interiéry.
Můžeme vidět vaše vypínače a zásuvky s betonovým rámečkem v rámci blížících se stavebních a designových veletrhů?
Ano, budeme se účastnit letošního ročníku stavebního veletrhu FOR ARCH, který proběhne ve dnech 17. – 21. září. Naše prezentace na veletrhu bude zaměřena zejména na netradiční materiály pro domovní vypínače a zásuvky. Doba se totiž změnila a na místo plastových rámečků domovní elektroinstalace nastupují ušlechtilejší materiály, z nichž jedním je právě beton, který představíme v řadách RETRO a DECENTE. A právě u příležitosti podzimních veletrhů designu a bydlení jsme se rozhodli nabídnout domovní elektroinstalaci s betonovým rámečkem s 20% slevou, a to až do konce října.
Výroba OBZORU ale není pouze o domovní elektroinstalaci v osobitém designu. Jaká je vůbec vaše výrobní historie?
Počátky OBZORU jsou trochu kuriózní. Když v roce 1965 vzniklo naše výrobní družstvo, začínalo se v něm u loupání cibule pro velké závodní jídelny. Postupem let se náplň práce různě měnila, ovšem za důležitý mezník v naší historii se považuje zavedení vlastní výroby vačkových spínačů na počátku 70. let. S dalšími dekádami se přidala výroba zdravotnických potřeb a dílů pro automobilový průmysl. V novém tisíciletí OBZOR odstartoval výrobu domovních vypínačů a zásuvek, která dnes nabízí hned čtyři produktové řady s vlastním designem pod názvy ELEGANT, VARIANT, DECENTE a RETRO.
OBZOR byl založen na základech zapojení zdravotně znevýhodněných osob do výroby, drží se tohoto poslání družstvo dodnes?
Ano, je tomu tak i nyní. Zakladatelem družstva byl Svaz invalidů, odtud tedy pramenilo jeho poslání – zabezpečovat pracovní příležitosti pro občany se změněnou pracovní schopností. Tuto vizi podporujeme i dnes. V současnosti družstvo zaměstnává na 260 pracovníků, z nichž více jak 60% tvoří lidé se změněnou pracovní schopností, jejichž ruční práce je vysoce oceňována.